BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sunucu işletim sistemi 1-2-3 sınav soruları hazırlık

Sunucu işletim sistemi 1-2-3 sınav soruları hazırlık Empty Sunucu işletim sistemi 1-2-3 sınav soruları hazırlık

Mesaj tarafından Admin Perş. Ocak 07, 2010 11:26 pm

1.En yeni (Windows) ağ sunucu işletim sistemi sürücüsü nelerdir? Adlarını yazarak bir tanesinin özelliklerini yazınız.

Cvp: En Yeni (Windows) ağ sunucu işletim sistemleri Windows server2003, Windows server 2008 dir.

2.Önemli konsol yardımcı programlarından ARP, IPCANPIG, HOSTNAME, PING i kısaca açıklayınız.

Cvp: ARP: IP adresleri ile fiziksel adres eşleştirmeleri yapar.

IPCANPIG: Sistem ağ bağdaştırıcılarının TCP/ IP özelliklerini görmemizi sağlar.

HOSTNAME: Yerel sistemin bilgisayarın adını görmemizi sağlar.

PING: uzak bir bilgisayara olan bağlantımızı sınar.

3. Bilgisayar yönetimi konsolu hangi yollardan çalışır?

Cvp: A. Bilgisayarım simgesinde sağ tıklanır ve yönet seçilir.

B. Sistem araçları Depolama, hizmet ve uygulamalar.

4. Bilgisayar yönetimi - sistem araçları nelerdir?

Cvp: Bilgisayar yönetimi: sunucumuza bağlı sistemleri buradan yönetiriz.

Sistem araçları: Sistem bilgilerini görüntülemek için kullanılır.

5. Windows Server 2003de Bilgisayar adı nasıl değiştirilir?
Cvp: Bilgisayarım- özelikleri-değiştir-Bilgisayar adı

6.Windows Server 2003de Sistemin en iyi performans için ayarlanması nasıl yapılır ?

Cvp: Windows u görsel olarak zorlamadan performans ayarlarına getiririz. Gereksiz çalışan programları kapatırız. Masaüstünde fazla klasör bulundurmayarak performansı artırabiliriz.

7. Bilgisayarda birden fazla işletim sistemi yüklü ise başlangıç işletim sistemi ve bekleme süresi nerden değiştirilir?

Cvp: Başlangıç işletim sisteminde bekleme süresinde 2. Bir işletim sistemi kurulumu sırasında ayarlarız.
8.Görev yöneticisine nasıl ulaşılır?

Cvp: ctrl+alt+del ctrl+s+shift
9.Grup ilkesi (group policy) yönetimi nedir?

Cvp: Kullanıcı hakları, güvenlik ilkeleri gibi ayarları yapan konsoldur.
10. Uzaktaki bir bilgisayar uzak masaüstü bağlantısı nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Cvp: Bilgisayarım --- Başka bir bilgisayara bağlan.

11. NTFS dosya sisteminin özellikleri?

Cvp: NTFS NT işletim sistemlerinin kullandığı dosya formatıdır.

12. Temel disklerde mantıksal sürücü nasıl oluşturulur?

Cvp: MBR disklerde disk başına en 4 birincil bölüm , 3 birincil bölüm ve bir genişletilmiş bölüm oluşturabilirsiniz.

13. RAID 0 birimini anlatınız.

Cvp: RAID 0 en yüksek okuma ve yazma hızı/güvenlik yok /3.4……..32 sabit disk.

14. RAID 1 birimini anlatınız.

Cvp: RAID 1 daha yüksek okuma hızı düşen yazma hızı /güvenlik var /2 sabit disk.

15. RAID 5 birimini anlatınız.

Cvp: RAID yüksek okuma ve yazma hızı /güvenlik var /3 veya 4 sabit disk.

16. Veri yedeklemenin önemini açıklayınız.

Cvp: Bilgisayarımıza format atıldığında ya da önemli dosyalarımızın başka bir kullanıcı tarafından silinmesi durumunda verilerinizi başka bir konuma yedekleyerek güvence altına alırız. Veri kaybı en aza iner.

17. Veri yedekleme türleri nelerdir ? Açıklayınız.

Cvp: Kopya yedekleme: Seçtiğimiz tüm dosyalar kopyalar ancak her dosya ancak her dosya yedeklerdi. Verilerin tamamının yedeğini almak için kullanılır.

Günlük yedekleme : Günlük yedeklemenin yapıldığı gün değiştirilen tüm seçili dosyaları kopyalar.

Farklı yedekleme : En son normal veya artan yedeklemeden sonra oluşturulan değiştirilen dosyaları kopyalar.

Artımlı yedekleme : Yalnızca son normal veya artan yedeklemeden sonra oluşturulan geğiştirilen dosyaları kopyalar.

18.Yedeklem (Backup)programı nereden açılır?

Cvp: Başlat – Çalıştır -- .bkf den açılır.

19. Yedekleme (Backup) hizmet programında verilerinizi yedeklemek nasıl yapılır ?

Cvp: Denetim masasından – Yedekleme seçeneğinden yapabiliriz. Tüm programlar ve donatılardan yedekleme (backup) hizmet programında verilerimizi bu şekilde yedekleriz.

20. Sunucu sistemlerin sunduğu servislerden 6 tanesinin adını yazarak DNS ve DHSP yi açıklayın.

Cvp: Dosya sunucusu /yazıcı sunucusu /uygulama sunucusu /Pasta sunucusu /etki alanı yöneticisi / akıcı medya sunucusu

DNS: Bilgisayarlar kendi aralarındaki iletişimlerinden IP kullanmaktadır. Fakat bu işimizi zorlaştıracağı için isimlere ihtiyaç duyulur.

DHCP: Bir ağa bağlanan kullanıcıların birbirlerine olan iletişimleri ve internete çıkmaları için IP adresi gerekmektedir.

21.Active Directory (Aktif rehber) nasıl kurulur?

Cvp: Başlat – Manage your server Wizard

22. Active Directory de kullanıcı hesapları nasıl oluşturulur?

Cvp: kullanıcı hesabı oluşturmak için Acoount operators enterprise admin ya da domain admins gurubunun bir üyesi olmamız gerekiyor. Active Directory users and computer kullanarak kullanıcı hesabı açılabilir.

23. Kullanıcı ve bilgisayarı organizasyon birimlerine ayırmanın önemini yazınız?

Cvp: Bir kitap konulara ayrılarak aramalarımızı kolaylaştırıyorsa kullanıcı ve bilgisayar organizasyonların birbirine ayrılması, bir eylem gerçekleştireceğiniz zaman o eylemi kolayca gerçekleştirmemizi sağlar.

24.Organizasyon modellerinide group policy oluşturma nasıl yapılır?

Cvp: Bilgisayarım – çalıştır – mms yazılarak grup ilkeleri çalıştırılır.

25.Etki alanına başka bir bilgisayar nasıl bağlanır?

Cvp: Bilgisayarım—özellikler – gelişmişten bağlanılır.

26.Organizasyon birimi nasıl oluşturulur?

Cvp: Organition unit -- managed by seçilerek oluşturulur.

27. Kullanıcı hesabı nasıl aktif ve pasif yapılır?

Cvp: Active Directory users and Computer dan hesap oluşturulur.

Pasif yapmak için account in disabled seçilir. Aktif account enabled

28.Kullanıcı adı nasıl değiştirilir?

Cvp: Başlat – Denetim masası – kullanıcı hesapları.

29. Kullanıcı ve bilgisayar hesaplarının parolaları nasıl değiştirilir?

Cvp: Denetim masası – kullanıcı hesaplarından değiştirilir.

30. Active Directory de objeler nasıl taşınır?

Cvp: Simge sağ tıklanılır remove seçilir ve taşınır.

31.temel ve dinamik diskleri şekil çizerek açıklayın?

Cvp: Tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir. dinamik temel

32. Yerel kullanıcılar ve Gruplar nerden yönetilir?

Cvp: Denetim masası – Bilgisayar yönetimi – sistem araçları.

33.Windows server 2003 de işlemci zamanlamasının arka plan hizmetleri ve programlar için olma durumlarını açıklayınız.

Cvp: Processor scheduling işlemci zamanlama için seçimimizi yaparız. Programlar dersek, işlemci kaynaklarının en büyük kısmı o an çalışan uygulama için ayırır. Web sunucuları için ideal bir seçenektir.

34.Dosya yedekleme için hazır kutucuğunun işaretli, işaretsiz olma durumu?

Cvp: Dosya yedekleme için hazır seçeneğinin yanındaki kutucuktaki işareti kaldır. Bunun anlamı dosyanın son halini yedeği alınmış demektir. Daha sonra bu dosyada veya klasörde değişiklik yaptığınızda buradaki kutucuk tekrardan işaretlenir.

35. Windows server 2003 de sanal bellek kullanımını açıklayın?

Cvp: Bellek bilgisini bilgisayarımıza domain tools yüklersek oradan da çalıştırırsak zaten domain tools kendini ve programı ayarlayacaktır.

36.Bir temel diskte bölümleme yapısı nasıl olur?

Cvp: Birinci tek bir hard disk bölümü oluşturulur, kullanabiliriz. Ya da, c,d,e,f,g,k böylede 5.6.7 bölebilme imkânımız olabilir.

37. Yedekleme hizmet programında veri yedeklerken yedekleme türü nerden belirlenir?

Cvp: Backup Wizard ya da backup yapılır. Start programs ya da all programs ve system tools komutlarından sonra backup komutu tıklayarak programı başlatırız.

38.Temel disklerde mantıksal sürücü nasıl oluşturulur?

Cvp: Genişletilmiş bölümde mantıksal sürücü tanımlamak için dask managament, computer managent, disk managemenet bölümü yapabiliriz.
Admin
Admin
Admin

http://bilgisitesi.hareketforum.com

- Similar topics