PARDUS NEDİR?

Aşağa gitmek

PARDUS NEDİR?

Mesaj tarafından JessyExtreme Bir Cuma Ocak 08, 2010 1:05 pm

Pardus Nedir?
Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Pardus, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını karşılayan, mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan ulusal işletim sistemidir.

Pardus 2008.2, proje kapsamında 30 Ocak 2009 tarihinde yayımlanan son güncel sürümdür. Tek bir CD ile kısa sürede ve kolayca işletim sistemi ve çok sayıda yazılım paketi sisteme kurulur, hızla ve kolayca üretken hale gelinir.

Pardus kullanmak için nedenleri merak ediyorsanız burada bazı yanıtlar bulabilirsiniz. Pardus 2008'in size neler sağlayacağını görmek için bu sayfadaki ekran görüntüsü ve videolara göz atabiliriniz.

Pardus 2008.2 Canis aureus
Değişenler
Kolay kurulum // Pardus 2007'den sonra arayüzü tamamen değişen YALI ve Kaptan Masaüstü sayesinde Pardus 2008.2'yi kurmak çok daha kolay.

Yeni ve güncel yazılımlar // Bir önceki ara sürüm olan Pardus 2008.1'den bugüne geçen sürede, Kurulan CD içerisindeki 648 pakette yaklaşık 120 hata düzeltmesi, 60'ın üzerinde güvenlik güncellemesi kullanıcılara ulaştı. CD'ye yeni özellik ve destekler ekleyen 23 yeni paket dahil oldu.

Küçük paketler, hızlı güncelleme // Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, İnternet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar.

Paket yöneticisi // Paket arama iyileştirmeleri, hatalı indirilen paketlerin tekrar indirilmesi için destek ve arayüz güncellemeleri içeriyor.

Ağ yöneticisi // 2008.2 ile birlikte yeni sürüme yükseltilen Ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor.

Görüntü yöneticisi // Yeni nesil Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellendi.

KDE 3 ve KDE 4 masaüstü ortamları // Pardus 2008.2'nin öntanımlı masaüstü ortamı olan KDE 3, Pardus için özelleştirilmiş ve güncellenmiş özellikleriyle Pardus 2008.2'de yerini alıyor. Pardus 2008.2, KDE 4 Masaüstü ortamının en yeni sürümü olan KDE 4.2'yi ve KDE 4.2 ile birlikte popüler KDE uygulamalarının KDE4 uyumlu sürümlerini de içeriyor.

Hızlı açılış // Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor.

İki ayrı Kurulan CD // Kurulum ve masaüstü kullanımında 11 ayrı dile doğrudan destek veriyor. Kurulan CD iki ayrı sürüm olarak yayınlandı: Pardus 2008.2 Kurulan CD, sadece Türkçe ve İngilizce dilleri ile kurulum ve bu dillere ait yerelleştirme paketlerini içerirken, Pardus 2008.2 Uluslararası Kurulan CD ise Pardus tarafından desteklenen 11 ayrı dilde kurulum ve kullanım özelliğine sahip.

Diğer iyileştirmeler // USB belleklerden başlatılabilme, birçok yeni donanım desteği ve hata düzeltmesi içeren ALSA 1.0.18a_20081203 ses sürücüleri ve kitaplıkları, farklı çözünürlükte açılan sistemler için açılış görselleri desteği,...

Ve değişmeyenler
Pardus, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, İnternet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor...

JessyExtreme

Mesaj Sayısı : 14
Kayıt tarihi : 08/01/10
Yaş : 27
Nerden : İzmit

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz