Web tasarım

Aşağa gitmek

Web tasarım

Mesaj tarafından JessyExtreme Bir Cuma Ocak 08, 2010 12:56 pm

Bir web sitesini ziyaret ettiğimizde bizi ilk karşılayan programlamasından ziyade tasarımıdır. Bazılarının tasarımı oldukça iyidir, bazılarında düzenleme gerekir, bazıları ise yerlerde sürünür. Aslında yerlerde sürünmesi de akılda kalıcılık bakımından önemli sayılabilir(!). Web sitesinin misyonuna bağlı olarak içerik de önem taşımaktadır. Örneğin bir alış-veriş sitesinin tasarımından önce kişisel bilgi güvenliğini sağlayabilir olması veya kredi kartı kullanımında bilgi şifreleme teknikleri ve programlaması önem taşıyabilir. Dökümanlardan oluşan bir web sitesinde aranan materyalin kolay bulunması, iyi kategorize edilmiş olması da bunlara paralel olarak önemlidir. Bu örneklemeler uzatılabilir, site içeriğine göre öncelikli yapılması gereken çalışmalar önemlidir. Peki gerçekten başarılı olan web siteleri neyi doğru yaparak bunu elde ediyorlar? Ya da biz neyi yanlış yapıyoruz?Tam bir kesinlikle buna cevap verilebilmesi mümkün değildir. Yalnızca tahminler üzerinde konuşabiliriz. Tasarım ve içeriği bir yana, sitenin global olması, profesyonel bir takım ile kurulması, marka ve kalite yönetimi, müşteri odaklılık vs. gibi etkenler bir siteyi başarılı kılabilir. Ben bu makalemi, küçük ve orta ölçekli web siteleri kurmayı hedefleyip, web sitesi üzerinden para kazanmayı düşünen girişimcileri hedef alarak, yapmamız ve yapmamamız gereken noktalar üzerinde durarak yazacağım.

1. Ekip çalışması.
Öncelikle her iş alanında olduğu gibi, bir web sitesinde de amaca uygun olarak başarıyı yakalamak için iyi bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Fikir üreten, yeniliklere açık ekip arkadaşlarınızla kısa sürede çok yol alabilirsiniz. Herşeyi tek başınıza yapmanız hem zor hem de zaman alıcı olabilir.

2. Yavaş yüklenen bir web sitesi.
Sanırım internette gezerken ziyaretçilerin en çok sinirlendiği şey, yavaş açılan web siteleridir. Bu sinir bozucu olay hosting hizmetinden de kaynaklanıyor olabilir fakat genelde webmaster hatasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde 256K ve üstü bağlantı hızına sahip olanlar günden güne artmasına rağmen, yine de 56K bağlantıya sahip küçümsenmeyecek çoğunluğu da unutmamak lazım. Bunun için web sitenizi oluştururken çok ağır veya büyük ebatlarda resimler kullanmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle ticari sitelerde, ağır resimler, filmler, müzikler veya flash animasyonlar gereksizdir. Daha önce, Arama Motorları için Web Tasarım Tavsiyeleri konulu makalemde bu konu üzerinde durmuştum. İhtiyacınız olan, içeriğe kolayca ulaşılabilen, tasarımı hoş, abartıdan kaçınılmış bir web sitesi olmalıdır.

3. Menüler.
Web sitelerinde kullanılan navigasyon menüleri webmaster'lar neden tercih ediyorlar anlamıyorum. Eğer menü sisteminiz karmaşıksa, hemen değiştirmenizi öneririm, çünkü kullanıcılarınızın içeriğinize kolay ulaşması için navigasyon menüler yerine, güzel düzenlenmiş menüler daha faydalı olacaktır. Karmaşık, içeriğe zor ulaşılan bir anasayfa ziyaretçinin sitenizi terk etmesini hızlandıracaktır, amacınız gelen ziyaretçinin sitenizi keşfetmesini kolaylaştırmak olmalıdır.

4. Kalitesi düşük içerik.
İçerik bir web sitesinin en önemli yapıtaşıdır. İnsanlar aradıkları konuyu bulabilmek için siteleri gezerler, belki de o konu sizin sitenizde mevcuttur. Sitenizde bulunan dökümanlar özenle hazırlanmış olmalıdır. Benim tavsiyem, sitenizin içeriği ne hakkında olursa olsun, konuyu hem bilmeyenlerin hem de profesyonellerin anlayabileceği şekilde hazırlamanızda yarar var. Özensiz ve anlaşılması güç yazıları ziyaretçilerinizin sonuna kadar okumayacaklarını hatırlatırım. Bununla birlikte, konularınızı kendinizin yazması veya derlemesi çok önemlidir. Kopyala/Yapıştır yöntemi ile kolayca hazırlanmış bir site size kesinlikle bir şey kazandırmaz. Şunu unutmamalısınız! İnsanlar neden sizin sitenizi ziyaret etmelilerdir, ilgi çekici ne var? Kısacası, kaliteli bir içerik için iki şeye ihtiyacınız var, birincisi mükemmel sunuş, ikincisi ise orjinallik. Orijinal bir site kulaktan kulağa yayılarak da kısa sürede ziyaretçi çekebilir.

5. Doğru anahtar kelime seçimi.
Anahtar kelimeler web sitenize trafik sağlar, yani arama motorları ile reklama ihtiyaç duymadan ziyaretçi yönlendirir. Anahtar kelimeler, sitenizin genel konusuna bağlı olarak seçmeniz gereken sözcük veya kelime bütünleridir. Daha açık bir ifade ile şunu kendinize sorabilirsiniz: Benim web sitemin içerdiği konuyu arayan internet kullanıcısı, arama motoruna hangi kelimeleri yazar? Eğer doğru anahtar kelimeleri seçtiyseniz, ziyaretçiler sizi bulacaktır; fakat seçimleriniz yanlışsa hazırladığınız içerik boşa gidecektir. Fakat yeniden anahtar kelime düzenlemesi yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi site başlığına yazabilirsiniz (fazla uzun olmaması şartı ile örnek: adobeegitim.com), msn ve yahoo için metatag kodlarınızın arasına yazabilirsiniz; google için ise sayfa içinde konumlandırabilirsiniz. Arama Motorları için Web Tasarım Tavsiyeleri konulu makalemi gözden geçiriniz.

6. Web sitenizi özel yapan nedir?
Kopyalanmış içerik, özensiz tasarım vs. Neden insanlar sizin sitenizi tercih etsin? Diğer yüzlerce site gibi aynı konuyu yazdıysanız, arama motorlarında üst sıralara da çıkamayacağınızı bilmelisiniz. Web sitelerinden topladığınız çok muhteşem bir arşiv ile site hazırlamak size bir şey kazandırmayacaktır, çünkü ziyaretçiler arama motorlarına ilgilendikleri konuyu yazdıklarında, sizin sayfalarınız ilk sıralarda çıkmayacaktır.

7. Bir konu üzerinde odaklanmak.
Web sitenizin konusu ne ise, bu konuya odaklanıp bu konu için özel içerik hazırlamak size çok şey kazandırır. Çünkü sadece bir konu üzerinde çeşitli bilgiler bulundurmanız, sitenize giren kişinin web sitenizi favoriler listesine almasını sağlar. Javascript ile "favorilerime ekle" yazısı koymanızdan daha iyi ve sağlam bir yöntemdir.

8. Alan Adı.
Alan adı seçimi yukarıdaki yedi maddenin içinde en önemlisidir. Sitenizin içeriğini, hiçbir ek çalışma yapmadan sadece alan adınızla sunabilirsiniz! Bu hem arama motorları için avantajdır, hem de içerik odaklanmasında pozitif etkendir. İçeriği Türkçe olan web sitesinin, ingilizce alan adı olmamalıdır, ya da tam tersi. Like a Star @ heaven

JessyExtreme

Mesaj Sayısı : 14
Kayıt tarihi : 08/01/10
Yaş : 27
Nerden : İzmit

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz