BİOS güncelleme

Aşağa gitmek

BİOS güncelleme

Mesaj tarafından Admin Bir Cuma Ocak 08, 2010 1:10 pm

Nasıl Yapılır?

BIOS ve Firmware (sabit yazılım) güncellenebilen şeyler olarak genellikle donanımsal bileşenlerin yeteneklerini geliştiren ve yeni teknolojilerle uyumluluklarını perçinleyen bir yapıya sahiptir. BIOS, anakartlar ve ekran kartlarıyla anılan bir kavramken, güncellenebilen firmware ise sabit disk ve optik sürücü gibi bileşenlerde mevcuttur. Dolayısıyla üründen ürüne değişen bir güncelleme sistemi mevcuttur. Ürün ürün bu işlemlerin nasıl yapılabildiğini ve bir şeyler ters gittiğinde durumun nasıl kurtarılabileceğini anlatalım.

UYARI!


Burada anlatılan yöntemler bilgisayarınıza kalıcı hasar verebilir. Burada anlatılanları denemekteki tüm yükümlülük size aittir. Dolayısıyla “vay benim anakartım patladı” veya “grafik kartımı bir daha kullanamadım” gibi durumlarla bize gelmeyin. Her BIOS güncellemesindeki ana kural şudur: Düzgün çalışıyorsa güncelleme yapmayın!

Anakart BIOS’u Nasıl Güncellenir?


Anakartınızdaki BIOS, sisteminize taktığınız yeni nesil işlemcilerin desteklenmesi ve yeni bellek modüllerindeki uyumsuzlukların giderilmesi için güncellenebilir. Sorun varsa BIOS güncellemesi derdinize deva olabilir. Bunun yanında eğer her şey düzgün çalışıyorsa bu işe girişmeyin.BIOS Güncelleme Yöntemleri

Anakart üreticileri kullanıcılara birçok BIOS güncelleme yöntemi sunuyor. Bunların başında, maalesef hâlâ kullanılan ama birçoğumuzun bilgisayarında olmayan Disketten başlatıp DOS altından güncelleme yapma yöntemi var. Fakat merak etmeyin, güncel bir anakartınız ve akıllı bir üreticiniz varsa Windows altından da BIOS güncellemesi yapabilirsiniz.

Güncelleme Yapanlara Öğütler

Anakartınızın BIOS’una bir şey olursa, sisteminiz bir daha hiç açılmayabilir. Elbette bu durumda kurtulma yolları var; fakat bu işlerle hiç uğraşmamak için size birkaç önerimiz var.

:: Windows altında kullanılan güncelleme yazılımlarının arıza çıkartmaması için gerekiyorsa antivirüs ve antispyware yazılımlarınızı etkisizleştirin. 1-2 dakikada sisteminiz gitmez ama BIOS güncellemesi başarısız olursa, gereksiz bir eğlence yaşayabilirsiniz.

:: Doğru BIOS sürümünü indirdiğinize, BIOS güncelleme yazılımının (BIOS dosyasını anakarttaki Flash ROM’a yazan araç) en son sürüm olması önemli.
: Bilgisayarınızda devam eden bir, kurulum veya güncelleme işlemi olmadığından emin olmalısınız. Bu tür olaylar güncellemeyle ilgili sorun çıkartabilir.

:: Sisteminizde halihazırda uygulanmış bir overclock varsa bunu devre dışı bırakmanızı öneririz. BIOS’un ana bloğu silinip yeniden programlanmaya başladığında eminiz ki mavi ekran görmek istemezsiniz.

Nasıl Güncellenir?

BIOS güncellemenin en kolay yolu, firmalar tarafından sunulan sistemleri kullanmaktır. Örneğin önde gelen anakart üreticilerinden Gigabyte, @BIOS (at BIOS) isimli uygulamasıyla kullanıcılara Windows altından sistem güncelleme imkanı sunuyor. Bu şekilde en güncel BIOS’u birkaç tıklamayla sisteminize kurabilirsiniz.
Yapmanız gerekenler, anakartınıza uygun güncel BIOS sürümünü anakartınızın üreticisinden indirmek ve gerekli önlemleri aldıktan sonra güncelleme yazılımına bu indirdiğiniz dosyayı göstermek. BIOS dosyaları genellikle .BIN veya Windows altında bir anlam ifade etmeyen .fh6 gibi uzantılara sahip olabilirler. Genellikle 1 MB (8 Gbit Flash ROM) veya daha düşük bir boyuta sahiptirler.

Bu tür yazılımlar size en güncel BIOS’u internetten doğrudan indirme imkanı sunsa da bizim önerimiz, elle kontrol ettiğiniz BIOS sürümünü bilgisayarınıza indirip yüklemeyi yapmanız.

İşler Ters Giderse...

Anakart üreticileri özellikle üst seviye anakartlarında çift BIOS bulunduruyorlar. Dolayısıyla hatalı BIOS yüklenmesi, BIOS güncellemesinin sistem arızası veya elektrik kesintisi gibi sebeplerle yarıda kesilmesi gibi durumlarda anakartınızın kullanım kılavuzunda bulunan tuş kombinasyonları veya karşınıza çıkacak kurtarma seçeneklerini değerlendirerek anakartınızı servise göndermeden kurtarabilirsiniz.


[img][/img]

Tabii bu yöntemler marka ve modele göre değiştiği için burada hepsini anlatmamız imkansız. Eğer çift BIOS’u olmayan bir anakartınız varsa, yine modeline göre bazı kurtarma adımlarını uygulamanıza izin veren sistemler mevcut. Dolayısıyla her ne kadar bilgi ve deneyimi az olan kullanıcılar için anakartın servis görmesi gerekiyor gibi görünse de, aslında birçok güncel anakart BIOS güncellemesi başarısızlığa uğradığında kullanıcı tarafından kurtarılabiliyor.
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 17
Kayıt tarihi : 07/01/10

Kullanıcı profilini gör http://bilgisitesi.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz