BİLMEMEK DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü Empty Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü

Mesaj tarafından JessyExtreme Cuma Ocak 08, 2010 12:57 pm

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü bilgisayar bilimlerinin temel bilgileri ile donatılmış, programlama dillerinin kullanılmasında teknik bilgi ve deneyime sahip, yenilenen teknolojiye kolayca uyum sağlayabilen programcılar yetiştirmektedir.
Neden "Meslek Yüksekokulu"?

Yükseköğrenimin amaçlarından biri de lise mezunlarına endüstrinin gereksinimi olan alanlarda meslek edindirmektir. Bu amaca iki yıl gibi kısa bir sürede ulaşabilmek ve konularında uzman elemanlar yetiştirmek amacıyla meslek yüksekokulları kurulmuştur. Meslek yüksekokullarında verilen eğitim, meslek edindirmenin ötesinde, lisans eğitiminin de ilk kademesini oluşturmaktadır. İki yıllık eğitimleri sonucu "önlisans" derecesi alan meslek yüksekokulu mezunları, gerekli şartları sağladıkları takdirde "lisans" derecesi icin eğitimlerine devam edebilmektedirler.
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama öğrencileri mezun olduklarında hangi niteliklerle donatılmış olacaklar?

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama öğrencilerinin iki yıllık eğitim süresi sonunda sahip olacakları bilgi ve beceriler şunlardır:Sektörde verimli bir şekilde çalışmaya yönelik temel bilgisayar bilgileri, Programlama dillerinin kullanılmasında gereken teknik bilgi ve beceri, Yaygın işletim sistemlerinn ve uygulamaların etkin ve akıcı kullanılması, Orta ölçekli bir yazılım sistemini tüm aşamalarıyla tasarlama ve geliştirme becerisi, Teknolojideki gelişmeleri takip edebilme, yeniliklere kolayca adapte olabilme becerisi. Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü mezunları ne yapıyorlar?

Mezunlarımızın büyük bir çoğunluğu (%83'ü), hemen iş hayatındaki yerlerini alıyorlar. İngilizce olarak aldıkları güncel ve çok yönlü eğitimleri sayesinde sürekli değişen teknolojiye kolayca ayak uydurup kendilerini geliştiriyorlar ve ilerliyorlar. İş hayatını tercih eden mezunlarımızın %67'si "programcı" olarak görev yapmaktayken, diğerleri bilgisayar eğitimi, pazarlaması, danışmanlık ile uğraşmakta veya kendi işlerinde çalışmaktalar.

Önlisans derecelerini lisans eğitiminin ilk basamağı olarak gören mezunlarımız ise yurtiçinde ve yurt dışında çeşitli üniversitelerin "Bilgisayar Bilimleri", "Yazılım Mühendisliği" veya "Bilgisayar Mühendisliği" bölümlerinde eğitimlerine devam etmeyi tercih ettiler.
Sunulan eğitimin özellikleri nelerdir?

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü eğitim programı, sektörün gereksinimlerine ve teknolojik gelişmelere kolayca ayak uydurabilmek amacıyla dinamik bir yapıda tasarlanmıştır. Bilgisayar bilimlerinin temelini oluşturan konular derslerde işlenir, laboratuvarlarda yapılan uygulamalarla pekiştirlir. Uygulamalar eğitim programının üçte birini kapsamaktadır. Programlama dilleri ve uygulama paketleri kuramsal eğitimin araçları olarak ele alınmakta, gereksinimlere göre yenilenmektedir. Şu anda C, C++, Visual Basic, Java, Assembly programlama dilleri, Windows, UNIX ve LINUX işletim ortamları, en yaygın kullanılmakta olan kelime işlem, elektronik tablolama, sunum, web tasarım, veri tabanı uygulamaları üst düzeyde sunulmaktadır.

JessyExtreme

- Similar topics